Czym jest sukces? To zależy od Ciebie. Może to być zrzucenie 5 kilogramów, zrealizowanie marzenia z dzieciństwa, połączenie pasji z pracą czy zarobienie pierwszego miliona. Wszystkie te rzeczy łączy to, że ich osiągnięcie wymaga określonego sposobu myślenia, które wyróżnia ludzi odnoszących sukcesy na tle przeciętnych, pracujących nieefektywnie i wiodących szare i skromne życie.
Co takiego dzieli te dwie grupy i pozwala ludziom sukcesu realizować swoje cele?
1. Ludzie sukcesu patrzą w przyszłość
Ludzie sukcesu patrzą przed siebie, planują dwa ruchy do przodu, przeszłość traktując jedynie jako punkt odniesienia i źródło doświadczeń. Nieustannie myślą, jak poprawić swoją sytuację i podejmują ku temu kroki, nawet jeśli wiąże się to z podważeniem status quo.
Przeciętni z sentymentem spoglądają w przeszłość („kiedyś to były czasy…”). Powielają stare schematy, stoją w miejscu. Protestują przeciw nowatorskim inicjatywom i przewrotnym pomysłom.
2. Wyznaczają konkretne cele
Myślą wartościami liczbowymi. Jasno definiują czym jest dla nich „sukces” i stale monitorują postępy, co napędza ich do dalszego działania. Mierzalne cele łatwiej jest im wizualizować i na tej podstawie planować równie konkretne kroki do ich realizacji.
Przeciętni wolą ogólne, wymijające cele, pozostawiające miejsce na ewentualnie gorszy wynik. Zamiast „schudnąć 5 kg do końca września, 1 kg miesięcznie” wolą po prostu „zrzucić w tym roku parę kilo”.
3. Sami są wyłącznie odpowiedzialni za sukces
Uważają, że tylko własne umiejętności, doświadczenie i podejmowane kroki wpływają na rezultat ich działań. Pozwala im to skoncentrować uwagę na możliwościach, a nie na ograniczeniach, które mogą wynikać z zastanej sytuacji, dostępnych środków, znajomości itp. Wierzą w siebie i swój wpływ na otoczenie.
Ludzie przeciętni skupiają się na wszelkich utrudnieniach. Szukają w nich wymówki i usprawiedliwienia swojej przeciętności. A jak już zrobią coś niesamowitego, przypisują to przypadkowi („tym razem mi się udało”) lub szczęściu („miałem farta”).
4. Nieustannie się uczą
Kształtują swoje cechy i umiejętności ucząc się, ćwicząc i czerpiąc doświadczenie od innych. Z każdego zadania starają się wynieść wiedzę przydatną do osiągnięcia lepszych wyników w przyszłości. Czytając książkę wybiorą raczej poradnik, niż powieść. Uczą się stale, długo po ukończeniu studiów, a ich celem jest bycie lepszym.
Przeciętni uważają studia za ostateczny stopień edukacji. Dążą do bycia w czymś dobrym (“w końcu opanowałem to zadanie, teraz będę miał więcej czasu na Facebooka”). W wolnym czasie sięgną raczej po kryminał lub tabloid, a swoje umiejętności widzą jako rezultat, np. zakończonej nauki. Z tego powodu zwykle są dla nich ograniczeniem (“nie aplikuję na to stanowisko, przecież nie spełniam części wymagań”).
5. Lubią trudne zadania
Podejmują wyzwanie, kiedy rezultat jest trudny do przewidzenia. Wiedzą, że rzeczy opłacalne nigdy nie są łatwe. Potrafią czuć się dobrze w niestabilnej sytuacji, bo wierzą, że dzięki własnym umiejętnościom i ciężkiej pracy osiągną sukces. Czerpią przyjemność z pełnego angażowania się i korzystania ze swoich umiejętności („to zadanie dla mnie – ktoś w końcu musi rozwiązać ten problem”).
Dla przeciętnych, trudne wyzwania obarczone ryzykiem porażki są stresującym obciążeniem i zagrożeniem („szef dał mi zadanie, do którego nikt mnie nie przygotował – najwidoczniej chce mnie uwalić”).
6. Oczekują więcej
Wytrwale dążą do celu, sukcesu, nagrody. Chcą się wyróżnić, więc wymagają też dużo od siebie. Nie boją się myśleć w dużej skali. Wiedzą, że do uniknięcia przeciętności, konieczne jest wykroczenie poza przeciętne oczekiwania i robienie czegoś więcej, niż robi większość. Nie stoją w miejscu.
Przeciętni unikają rozczarowania, więc zaniżają wymagania – wolą być najlepsi wśród słabych, niż najsłabsi z najlepszych („od 5 lat robię to samo, ale przecież na nowym stanowisku musiałbym uczyć się wszystkiego od zera!”).
7. Cenią ciężką pracę
Wstają wcześnie rano i są gotowi poświęcić kilkanaście godzin dziennie na pracę. Czują się z tym jednak dobrze, bo wiedzą, że realizują własną wizję i plan. Ciężko pracują na swój sukces. Bardzo przy tym doceniają pracę innych, myślących podobnie. Chętnie spędzają z nimi czas i dzielą się doświadczeniem.
Ludzie przeciętni natomiast lekceważąco podchodzą do osób uczących się czegoś nowego, zadających pytania czy pracujących więcej, niż jest to wymagane. Niektórzy już od dziecka nazywają ich „kujonami”, później przerzucając się na termin „pracoholik” i podważając cudze osiągnięcia („pewnie ukradł, albo wybił się na znajomościach”).
8. Pracują efektywnie
Potrafią pracować efektywnie, skupiają się na efektach, a nie na czasie pracy. Dzielą dzień na kilkugodzinne bloki intensywnego wysiłku rozdzielone solidnymi przerwami na relaks czy aktywność fizyczną. Jest to dużo bardziej korzystne z punktu widzenia produktywności.
Ludzie przeciętni za ciężką pracę uważają nieprzerwane, 12-godzinne posiedzenia, zarywanie nocek i pracę do granic wyczerpania.
9. Skupiają się na jednym zadaniu
Ludzie sukcesu są świadomi znaczenia specjalizacji i wyznaczając cel, poświęcają się mu w 100%. Zadania pochłaniające zbyt dużo energii delegują lub automatyzują (przykładem pomocnego w tym narzędzia jest nasz miniCRM). Pozostałe planują i nadają im priorytety tak, aby nowe zadania podejmować dopiero po zakończeniu wcześniejszych i nigdy nie przerywać innymi obowiązkami raz rozpoczętej pracy.
Ludzie przeciętni sądzą, że ciężka praca wiąże się z wielozadaniowością i przyjmują na siebie mnóstwo obowiązków. Takie rozproszenie energii nie pozwala im na osiągnięcie wybitnych efektów.
10. Są uparci i wiedzą lepiej
Odrzucają popularne teorie i nie słuchają tłumów krzyczących, że coś jest niemożliwe. Mają własną wizję, myślą samodzielnie i nie mówią, że czegoś nie da się zrobić, dopóki sami nie spróbują i nie uda im się to 100 razy z rzędu. Nie poddają się po pierwszych porażkach, ale uczą się na błędach, dostosowują strategię i próbują do skutku.
Przeciętni traktują pierwszą porażkę jako znak, że lepiej nie brnąć w to dalej. Jeszcze częściej pozwalają się zniechęcić, zanim w ogóle podejmą jakiekolwiek kroki („już pięciu kolegów poległo na tym zadaniu, czemu mi miałoby się udać?”).
Podsumowanie
Mam nadzieję, że powyższa lista pozwoliła Ci odkryć lub potwierdzić stosowane przez Ciebie schematy myślenia typowe dla ludzi sukcesu. Czytając ten tekst na pewno też odniosłeś do siebie niektóre z zachowań negatywnych. Jest to całkowicie normalne, że czasem ulegasz „przeciętnemu” sposobowi myślenia. Każdy to robi w jakiejś działce swojego życia, bo jakkolwiek banalnie to nie brzmi, nikt nie jest idealny pod KAŻDYM względem.
Jednak to właśnie uparte dążenie do ideału najbardziej odróżnia ludzi sukcesu.
Jednak to właśnie uparte dążenie do ideału najbardziej odróżnia ludzi sukcesu. Żadna cecha czy umiejętność nie jest Ci odgórnie nadana. Możesz je świadomie kształtować i programować, stopniowo zbliżając się do idealnego schematu myślenia i działania.
Dlaczego warto przetestować miniCRM?
Firm codziennie
loguje się do miniCRM
Klientów poleca
nas swoim znajomym