Im więcej obowiązków oczekuje naszej interwencji, tym większą nienawiść żywimy do ich wykonania. W takiej sytuacji sztuką jest zmobilizowanie się i rozpoczęcie realizacji zaplanowanych działań. Należy zwalczyć blokadę, stworzoną przez potrzebę zastąpienia przykrych obowiązków przyjemnościami.
Czasem jednak to złe samopoczucie psychiczne jest przyczyną niechęci do wykonywania zadań. Stan depresji jest łatwy do rozpoznania, albowiem łącznie z wstrętem do wypełniania obowiązków pojawia się niechęć do jakichkolwiek działań… Jeśli nie cierpisz na depresję, wizyta u psychologa nie jest Ci potrzebna, a jedynie dobrze zorganizowany plan pracy i kilka wskazówek.
1. Pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu w walce z lenistwem jest refleksja nad tym jakie czynniki powodują niechęć do działania. Kiedy zapoznasz się już z przyczyną Twojej udręki, łatwiej będzie Ci ją pokonać. Może to być brak pewności siebie, nadmiar obowiązków, niezadowolenie z obecnego stanowiska w pracy itp. Świadomość istnienia problemu to doskonały początek do przezwyciężenia tego bezproduktywnego i zarazem przytłaczającego stanu jakim jest lenistwo.
2. Zastanów się, które z kolei miejsce zajmuje dane zadanie na liście Twoich obowiązków. Czy rzeczywiście jest to coś, co możesz zignorować? Przekonaj siebie, że jesteś w stanie natychmiast zrealizować ten projekt. Jeśli czujesz się zablokowany, spróbuj przeskoczyć własne ograniczenia. Po prostu powiedz sobie, że możesz to zrobić, bez względu na wszystko. Podejmij decyzję o rozpoczęciu pracy, zanotuj w kalendarzu dzień i godzinę jej wykonania. Dzięki tym wstępnym ustaleniom przetorujesz sobie drogę do sukcesu w walce z tym potwornym stanem nicnierobienia.
3. Staraj się motywować do działania powtarzając sobie „Chce to zrobić i zrobię to właśnie teraz”. Samo wypowiedzenie słów podziała na Ciebie motywująco.
4. Nagradzając się za wykonanie każdego – nawet najmniejszego – zadania, które zakończyłeś bądź tylko rozpocząłeś zmotywujesz się do dalszego działania. Dzięki takiemu postępowaniu przyzwyczajasz swój umysł do chęci podejmowania pracy.
5. Utrzymaj stan zaangażowania w pracę. Trudno jest powrócić po dłuższej przerwie do poprzedniego stanu maksymalnej efektywności, który pozwalał na pełne wykorzystanie umiejętności. Rób więc 5-10 minutowe przerwy, a w czasie pracy postaraj się zrealizować jak najwięcej projektów. Im dłużej będziesz zwlekać, tym trudniej będzie Ci wrócić do działania.
6. Wyznaczenie długoterminowych celów sprawi, że uzyskasz znaczący powód do solidnego kształcenia własnej osobowości. Niech cele te będą wyrazem Twoich pragnień i głębokich marzeń. Obrazując wydarzenia, których urzeczywistnienia z niecierpliwością oczekujesz, sprawisz, że zbliżasz się do ich realizacji. Mając je blisko siebie będziesz chciał je zachować na wieczność do tego stopnia, że potrzeba osiągnięcia ich stanie się fundamentem Twojego życia.
Dlaczego warto przetestować miniCRM?
Firm codziennie
loguje się do miniCRM
Klientów poleca
nas swoim znajomym