Cel może skierować Twoje życie na zupełnie nowe tory, gdyż cele wyzwalają ukryty w człowieku potencjał, uwalniają pozytywną energię, która jest motorem zmian i dają poczucie sensu życia.
Poniżej przedstawimy Ci kilka technik formułowania celu.
- Myśl pozytywnie.
Zapomnij o słowie NIE. Zamiast koncentrować się na tym czego nie chcesz, skieruj swoją energię na to, czego pragniesz. Zastąp: nie chce mieć kłopotów finansowych – moja sytuacja finansowa jest w doskonałej kondycji. Myślenia pozytywne nastawi Cię przyjaźnie do życia, a z takim podejściem dużo prościej realizuje się zamierzone plany. - Kontekst.
Jeżeli połączysz cel, który jest pewną abstrakcją z otoczeniem, które jest rzeczywistością to łatwiej będzie Ci zobaczyć realizacje tego celu. Zastanów się z kim, z jakimi ludźmi, organizacjami, partnerami, kiedy i gdzie chcesz osiągnąć swój cel. Otoczenie, w którym zawrzesz swój cel będzie Ci o nim przypominało i motywowało Cię do jego osiągnięcia. - Twoje cele – zależne od Ciebie.
Ważne by cel, który chcesz osiągnąć był Twoim celem, a nie kogoś z Twojego otoczenia. Musisz też jasno określić, czy jesteś w stanie go zdobyć, czy masz predyspozycje do osiągnięcia sukcesu? Czy będziesz musiał korzystać z pomocy kogoś innego? Im większy będzie Twój wkład w to przedsięwzięcie, tym większe prawdopodobieństwo, że zakończy się ono powodzeniem. - Wielkość celu.
Czasami cel, do którego dążymy może teoretycznie przerosnąć nasze możliwości. Dobrym sposobem na rozwiązanie tego typu problemów jest podzielenie celu na „kawałki”. - System wartości.
Wyznaczając cel zastanów się, czy jest on zgodny z Twoimi wartościami, bądź systemem wartości ważnych dla Ciebie osób. Jaki będzie miał wpływ na najbliższe otoczenie? Jest to bardzo ważne, gdyż w trakcie realizowania postanowień może się okazać, że szkodzą one Tobie i Twoim najbliższym. Konfrontując swój cel z systemem wartości nie tylko zaoszczędzisz czas, ale również unikniesz szkodliwych działań dla swojej psychiki i konsekwencji zrealizowanego planu. - Użyj wyobraźni.
Spróbuj wizualizować sobie konsekwencje osiągniętego celu (emocjonalne, psychiczne, duchowe, finansowe) i sprawdź jak się w tym odnajdujesz. Czy Twój osiągnięty cel da Ci satysfakcję, czy wręcz odwrotne? - Wyznacz granice osiągniętego celu.
Ważnym jest by jasno określić sobie, jak ma wyglądać Twój wyznaczony cel. Zastanów się jak poznasz, że osiągnąłeś sukces oraz w jaki sposób się nagrodzisz za podjęty trud.
Mając dobrze wyznaczone cele z łatwością wyzwolisz w sobie mechanizm dążący do ich realizacji. Utrwalając Swój cel w umyśle, uruchamiasz podświadomość, która dąży do tego by go osiągnąć, a przede wszystkim realizując Swoje cele osiągniesz poczucie samospełnienia i zadowolonie z własnego życia.
Dlaczego warto przetestować miniCRM?
600+
Firm codziennie
loguje się do miniCRM
95%
Klientów poleca
nas swoim znajomym