Demon czarnych myśli
Wyobraź sobie, że stoisz przed ważnym wyborem, który ma rozwiązać problem jakości Twojego życia. Masz dwa wyjścia do wyboru: albo nie podejmujesz się zmiany, tkwisz w dokuczliwym stanie, w którym znajdowałeś się dotychczas i wciąż czujesz się niespełniony i nieszczęśliwy, albo starasz się opuścić to niewygodne położenie i zaczynasz działać, co przy odpowiednim uporządkowaniu życia psychicznego może pozytywnie wpłynąć na Twoje życie. Czy nie prawda, że druga propozycja brzmi lepiej? Warto zawalczyć o zmianę, albowiem to właśnie pozytywne myślenie jest kluczem do dobrego samopoczucia.
Jak myśleć pozytywnie?
Pozytywne myślenie składa się z dwóch umiejętności: pierwsza to wiara w pozytywny skutek naszego działania; druga – to zdolność dokonywania operacji myślowych, a w ślad za nimi – fizycznych, zmieniających zdarzenia nieprzyjemne na takie, które nam w jakiś sposób służą. Dlatego pamiętaj, aby zawsze szukać pozytywnych stron danej sytuacji i z każdej porażki wyciągać naukę. Postaraj się zamienić przykre wydarzenie w korzystne przeżycie. Drugim – mniej pomyślnym – rozwiązaniem jest tylko pogorszenie swojego i tak już trudnego położenia.
Przyszłość
Najlepiej wykształcić zwyczaj koncentrowania się na przyszłości i unikania myślenia „co by było, gdyby”. Jedną z technik pozytywnego myślenia jest zdyscyplinowana wizualizacja rzeczy wymarzonych. Staraj się, aby wizualizacja ta była zawsze pełna pomyślnych wydarzeń. Unikaj niepożądanych obrazów. Przewiduj korzystny rozwój wypadków i pod tym kątem planuj swoje działania.
Przeszłość
Warto samodzielnie dbać o tworzenie pozytywnej atmosfery wokół siebie; budowanie nastroju nadziei i wiary. Jeśli już wracasz myślami do przeszłości skup się na osiągniętych już sukcesach, przypomnij sobie satysfakcję z dobrze wykonanego zadania. Wyobraź sobie nagrodę (nie tylko materialną), jaka ostatnio czekała Cię po dobrze wykonanym zadaniu. Może wywiązanie się z obowiązku, którego masz się podjąć nie tylko Tobie przyniesie korzyści? Przypomnij sobie satysfakcję płynącą z usłyszenia kilku miłych słów pochwały od osoby, którą darzysz szacunkiem bądź kochasz.
Praca, ambicja, cele
Chcesz, aby Twoja praca była efektywna? Planuj zawsze więcej zadań niż to przewidziałeś na dany dzień. Zrób długofalowe plany i wyznacz sobie ważne cele. Ich posiadanie jest mobilizujące. Wykraczaj poza swoje obowiązki i staraj się rozwijać swoje horyzonty myślowe. Ponadto przebywaj z osobami pozytywnie myślącymi, z nimi konsultuj swoje projekty i sukcesy. Przed wyjściem do pracy spójrz w lustro, uśmiechnij się i powiedz sobie, że ładnie dziś wyglądasz, nawet jeśli w to nie wierzysz (szczególnie wtedy!). Bierz przykład ze swoich autorytetów, osób lepszych od siebie i to z nimi prowadź – niekoniecznie jawną – rywalizację.
Samopoczucie fizyczne i psychiczne
Pozytywne myślenie ma związek z samopoczuciem. Psychologowie przekonują, że osoby myślące pozytywnie rzadziej chorują i szybciej pokonują chorobę. Pozytywne myślenie jest kluczem do zdrowia. Nie tylko wpływa na samopoczucie, ale także od samopoczucia zależy. Może warto poprawić swój stan fizyczny, który jest nierozerwalnie połączony z kondycją psychiczną? Ruch pobudza krążenie krwi i usprawnia myślenie. Po ćwiczeniu masz satysfakcję, że wykonałeś czynność, która działa korzystnie na Twoje zdrowie, a po wypoczynku czujesz się rześki, pełen energii i gotowy do działania.
Kontakty z innymi
Ponoć komplementowanie to najlepszy sposób na zdobycie sympatii drugiego człowieka. Wroga najłatwiej zdobyć ignorując go. Nie bądź wrogi wobec innych. To nie przysporzy Ci przyjaciół, a akceptacja innych jest bardzo istotna przy akceptacji samego siebie. Uśmiechaj się do ludzi i do siebie (także wtedy kiedy nie masz na to ochoty). Szybko zauważysz, że ludzie staną się dla Ciebie bardziej przyjaźni.
Postaraj się spojrzeć na zdarzenia jak najbardziej obiektywnie. Zapytaj przyjaciela co sądzi o danym wydarzeniu. Jego zdanie pozwoli Ci spojrzeć na sytuacje z innej strony, która może okazać się korzystniejsza dla Ciebie. Jeśli jesteś pesymistą Twoje subiektywne zdanie nie wniesie do interpretacji tej sytuacji realnego jej obrazu. Doświadczenie mówi, że konsultacje z psychologiem są pomocne w budowaniu obrazu prawdziwego siebie i realnego obrazu danego wydarzenia, gdyż jest on reprezentantem grupy, która po ocenie sytuacji z zewnątrz przedstawiłaby Ci najbardziej optymalny obraz sytuacji.
Pozytywne myślenie – a samopoczucie
Krytyka nie jest w stanie naruszyć Twojego ego jeśli masz poczucie własnej wartości. Czy wiesz jakie możliwości ma człowiek? Uwierz w siłę swojego umysłu! Wielu inteligentnych ludzi marnuje swoje życie na dołowanie się, a wielu mniej zdolnych, pozytywnie nastawionych do życia w tym czasie osiąga sukcesy.
Kompleks Polski
Polacy raczej nie należą do ludzi myślących pozytywnie. Statystyki pokazują, że wiele narodów ocenia Polaków jako ludzi często narzekających. Nie dołuj się informacjami, które docierają do Twoich uszu, albowiem ludziom zawsze lepiej jest skupić się na negatywnych przeżyciach niż myśleć o pozytywnych aspektach wydarzeń. Mógłbyś urodzić się okaleczony, z wadą wrodzoną, niepełnosprawny do tego stopnia, że uniemożliwiałoby Ci to normalne funkcjonowanie. Jesteś zdrowy. Dobrze. Masz pracę. Dobrze. Masz rodzinę i masz jej wsparcie? Bardzo dobrze! Problem człowieka polega na tym, że zawsze pragnie więcej niż posiada. Dobrze, że jesteśmy ambitni, ale kiedy coś się nie uda nic się nie stanie; to nie katastrofa na miarę afgańskiego terroru.
Miej odwagę ryzykować i zgadzać się na zmiany! Na blogu lifehacking.pl znajdziesz interesującą instrukcję, jak wyjść ze sfery komfortu i otworzyć się na nowe doświadczenia. Z pewnością korzystnie podziała to na Twoje samopoczucie. Zamykając się na zmiany zamykamy się na rozwój osobisty, który istnieje dzięki dostępności różnorodności świata.
Autor: Judyta Zegan
Dlaczego warto przetestować miniCRM?
Firm codziennie
loguje się do miniCRM
Klientów poleca
nas swoim znajomym