Główną przyczyną jest brak dobrej organizacji pracy i złe zarządzanie czasem.
Czas w pracy można marnować na miliony sposobów. Dla wielu z nas pierwszą czynnością po przyjściu do biura jest włączenie komputera, a zaraz potem uruchomienie przeglądarki internetowej. Lecz zamiast wyszukać potrzebne nam do pracy informacje, to otwieramy strony serwisów społecznościowych, przeglądamy humorystyczne witryny, bądź uruchamiamy komunikatory w celu prowadzenia prywatnych rozmów.
Nierzadko zdarza się, że przeglądając branżowe portale oraz korzystając w celach służbowych z zasobów Internetu naszą uwagę przykuje wyskakująca reklama czy news ze świata sportu, bądź muzyki. Tym właśnie sposobem zamiast skupić się na docelowym zadaniu, zaczytujemy się w komentarzach wczorajszego meczu, nierzadko wyszukując dodatkowo skrótu najlepszych akcji. Niezwykle kuszące wydają się również tworzone przez serwisy informacyjne galerie zdjęć. Jak tu nie ulec pokusie nagłówków „23-letnia gwiazda i jej celluit” lub „zobacz nową kochankę znanego aktora”. Później jeszcze tylko zerkniemy na prywatnego maila, wyskakujące powiadomienie o dodaniu nowego zdjęcia przez znajomego, odpiszemy na smsa i możemy zabierać się do pracy. Spoglądamy na prawy dolny róg monitora i z przerażeniem patrzymy na widniejącą tam godzinę. Popadamy w popłoch, nie możemy się skupić, więc udajemy się do bufetu po kawę, gdzie zaczepia nas znajomy, z którym chcąc, bądź nie, ucinamy sobie pogawędkę. Wielu z pracowników takie właśnie grzecznościowe rozmowy z szefostwem bądź współpracownikami określa jako jedną z głównych przyczyn marnowania czasu w pracy. Inne często wskazywane powody to także spóźniający się klienci czy rozmowy biznesowe nie przynoszące oczekiwanych efektów. Są też pracownicy, którzy marnowanie czasu tłumaczą zbyt małą ilością zadań, w związku z czym w ogóle nie czują się winni. Przecież oprócz surfowania po sieci nie mają nic do roboty. Wielu z nas odczuwa znużenie i znudzenie codziennymi czynnościami wykonywanymi w pracy. Często uważamy swoją pracę za mało ambitną, nieciekawą, brakuje nam wyzwań i urozmaicenia. Te ostatnie powody są związane z nieumiejętnym zarządzaniem personelem przez pracodawców. Nie potrafią oni odpowiednio przygotować planów zadań ani dopasować ich do potrzeb zarówno firmy, jak i pracownika. Jeśli jednak, po przeanalizowaniu codziennych czynności wykonywanych w pracy, dojdziemy do wniosku, że marnujemy czas wyłącznie z własnej winy, postarajmy się to naprawić.
Po pierwsze wyeliminujmy wszelakie „rozpraszacze”: wyłączmy komunikatory, zamknijmy strony niezwiązane z aktualnie wykonywanym zadaniem, nie korzystajmy z serwisów społecznościowych i nie zaglądajmy na prywatną skrzynkę pocztową. Wyciszmy też prywatny telefon komórkowy, przecież smsa z sieci o nowej promocji możemy równie dobrze odczytać po wykonaniu służbowych obowiązków. Zróbmy listę zadań na dany dzień i nadajmy im odpowiednie priorytety. Możemy także wyznaczyć sobie nagrody za ich realizację. Ustalmy, że po skończeniu raportu pozwolimy sobie na 15-minutową przerwę na kawę lub przejrzenie interesujących nas wiadomości. Bądźmy konsekwentni i nie przekraczajmy ustalonego czasu. Jeśli tylko nauczymy się efektywnego zarządzania czasem staniemy się nie tylko wydajniejszymi i skuteczniejszymi pracownikami, ale także zapewnimy sobie większe poczucie kontroli i zorganizowania. Dzięki temu po pracy będziemy mogli oddać się wypoczynkowi wolnemu od myślenia o zaległościach. Powodzenia!
Dlaczego warto przetestować miniCRM?
Firm codziennie
loguje się do miniCRM
Klientów poleca
nas swoim znajomym