Jako młody przedsiębiorca jesteś zmuszony pracować przy użyciu komputera. Tworzenie własnych dokumentów, pisanie maili czy rozmowy przez komunikator internetowy wymagają częstego posługiwania się klawiaturą komputera. Chęć jak najszybszego przekazania komunikatu lub stworzenia dokumentu powoduje, że staramy się również jak najszybciej naciskać klawisze komputera. Niestety najczęściej musimy przez to kasować stworzony już tekst, gdyż szybkie pisanie przyczynia się do mylenia liter i tworzenia błędów.
Niektórzy ludzie potrafią jednak pisać zarówno szybko, jak i bezbłędnie nie patrząc w ogóle, na to co piszą. Wbrew pozorom sztuka ta wcale nie jest trudna.
Jeżeli chcesz opanować umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze zacznij od organizacji swojego miejsca pracy. Siedząc przy komputerze, powinieneś przybrać postawę wyprostowaną, ale i swobodną. W tym celu musisz odpowiednio dopasować wysokość krzesła. Musi ona być dobrana tak, aby twój wzrok był skierowany nieco ponad środek ekranu, a przedramiona były ułożone w pozycji poziomej, aby ręce się nie męczyły.
Szybkie pisanie nie będzie również możliwe bez odpowiedniej klawiatury. Najlepszą klawiaturą byłaby tzw. ergonomiczna, która przez odpowiedni kształt znacznie ogranicza zmęczenie rąk. Jeżeli nie posiadamy takiej klawiatury, dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie specjalnej podstawki pod nadgarstki. Odpowiednio dobrana klawiatura powinna także posiadać niehałaśliwe oraz nisko osadzone klawisze. Istotny jest również ich układ. Im większy przycisk, tym lepsza możliwość naciśnięcia go.
Samo naciskanie klawiszy także ma znaczenie. Powinno się to robić zdecydowanym i szybkim ruchem. Ważny jest również sam rytm naciskania. Klawisze należy uderzać w jednakowych odstępach czasu.
Zwróć szczególną uwagę na klawisz ALT, służący do tworzenia polskich znaków diaktrycznych. Jeżeli znajduje się blisko środka klawiatury, najlepiej naciskać go prawym kciukiem. Jeżeli jednak znajduje się on blisko prawej strony, używaj do jego uruchomienia małego palca prawej ręki.
Jeśli dobrze przyjrzysz się swojej klawiaturze, zauważysz, że klawisze f i j są nieco inne od pozostałych. Posiadają one delikatne wypustki wyczuwalne pod palcami. Zostały one stworzone po to, aby ułatwić Ci odpowiednie ułożenie rąk na klawiaturze. Twoje palce wskazujące powinny znajdować się właśnie nad tymi klawiszami. Odnajdując te przyciski powinieneś szybko zorientować się gdzie leżą pozostałe litery. Naucz się także rozmieszczenia znaków interpunkcyjnych. Wiedza ta będzie Ci niezbędna w doskonaleniu umiejętności szybkiego pisania.
Zacznij od pisania prostych zdań. Skup się na dokładności, a nie na szybkości tworzenia tekstu. Jeżeli dokładnie opanujesz układ znaków na klawiaturze, umiejętność szybkiego ich naciskania pojawi się z czasem. Nie denerwuj się i nie zniechęcaj, gdy początkowo nie będzie Ci wychodzić. Specjaliści mówią, że na opanowanie dokładnego pisania trzeba około dwóch tygodni. Ćwicz zatem jak najwięcej, najlepiej codziennie, gdyż tylko ćwiczenie uczyni Cię mistrzem klawiatury.
Dlaczego warto przetestować miniCRM?
Firm codziennie
loguje się do miniCRM
Klientów poleca
nas swoim znajomym